ZE ŽIVOTA ŽÁKŮ 2. STUPNĚ

Piškvorky

Školního kola v piškvorkách se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníku. Ti nejlepší vytvořili tři pětičlenné týmy a odjeli soutěžit do okresního kola, které proběhlo na Gymnáziu v Chrudimi. Žáci trénovali každou velkou přestávku a ve svém osobním volnu. Přestože přípravu nepodcenili, do krajského kola se jim postoupit nepodařilo. Nesmutní ale, naučili se taktice hry, soustředěnosti, upevnili logickou strategii a smysl pro fair play. Letos se žáci druhého stupně účastnili  turnaje v piškvorkách již počtvrté,  příští rok by se chtěli umístit lépe.

Volba střední školy

Žáci v 9. ročníku se vždy připravují na výběr vhodné střední školy. K tomuto je určena hodina praktických činností. Rozhodnutí, jakou střední školu zvolit, není pro žáky lehký úkol. Škola se jim snaží prostřednictvím  různých exkurzí, akcí a projektů pomoci získat správnou představu o tom, co jednotlivé obory vyžadují. Proto se žáci účastnili dvou veletrhů středních škol pořádaných v Pardubicích a Chrudimi, navštívili několik středních škol, například Střední průmyslovou školu v Chrudimi, Střední školu zdravotnickou a sociální v Chrudimi, Obchodní akademii Chrudim. Žáky navštívila v hodinách i paní ředitelka ze SOŠ a SOU technické v Třemošnici. V těchto aktivitách budeme pokračovat, abychom žákům usnadnili orientaci ve třetím stupni škol. Čeká nás návštěva úřadu práce a pro zájemce návštěva SOŠ v Přelouči, Chvaleticích a Třemošnici. Žáci mají možnost připravovat se na přijímací zkoušky z českého jazyka pod dohledem paní učitelky Mgr. Ireny Ostatkové a na přijímací zkoušky z matematiky pod vedením paní učitelky Mgr. Jitky Horynové. Zbývá jen žákům popřát šťastnou  volbu při rozhodování o dalším studiu. .

Drakiáda

Pro nepřízeň počasí se bohužel drakiáda nemohla pořádat na Kobyláku. Dvakrát byla odložena, proto byla nakonec změněna na Soutěžní odpoledne s tématem Podzim. V hodinách praktických činností si žáci mají vyzkoušet práci s dětmi a organizaci různých akcí. Z tohoto důvodu bylo pořádání drakiády a následně soutěžního odpoledne  svěřeno žákům 9. ročníku. Dvojice dětí připravily pro soutěžící netradiční úkoly na téma Podzim. Deváťáci nejenom že krásně vyzdobili stanoviště, ale i profesionálně zvládli práci s dětmi. Dokonce se několik žáků rozhodlo pro práci s dětmi v budoucím životě. Moc jim za to děkuji a mé poděkování patří také pomocníkům a dobrovolníkům z řad osmáků – Natálii Rongeové, Romanu Břinčilovi, Tereze Matějkové a Tereze Pávkové.

Výzdoba druhého stupně

Žáci 8. ročníku se rozhodli vyzdobit ve škole druhé patro, ve kterém se nachází i jejich třída.  Kreativně pomalovali nemoderní vestavěné skříně na chodbě. Do vitrín skříní umístili fotografie z akcí pořádaných školou a z hodin některých předmětů. Samotné zdobení probíhalo v jejich osobním volnu.

Divadlo

Ve čtvrtek 10. 11. 2016 žáci druhého stupně odjeli společně na divadelní představení Cabaret do Pardubic. Představení bylo velmi povedené a žákům se líbilo, téma se týkalo doby příchodu nacismu v Německu. Děkujeme panu Radku Bořilovi, který pro školu zajistil dopravu za velmi pěknou cenu. Přestože se návštěva divadelní akce v Pardubicích pořádá jednou za pololetí, našlo se bohužel dost žáků, pro které bylo důležitější zůstat doma než se bavit a vzdělávat na kulturní akci.

Divadelní kroužek

Na konci měsíce října vznikl divadelní kroužek určený pro děti  druhého stupně naší školy. Kroužek má za cíl navázat na úspěšné divadelní představení Kde je Šulc?, které proběhlo v květnu. Tentokrát se přihlásilo 15 žáků. Schází se každou středu v 17:00 hod. v prostorách školy a později v prostorách kulturního domu. Oslovila nás divadelní hra Zelená Karkulka

a sedm odvážných trpaslic, kterou budeme předělávat pro naše potřeby a potěšení. Předpokládáme, že premiéra hry proběhne na konci ledna 2017.